دسته‌ها
اخبار

cpu چیست ️ سی پی یو چیست+ویدیو با بیان ساده

cpu چیست ️ سی پی یو چیست+ویدیو با بیان ساده

یکی از فاکتور هایی که کمپانی های سازنده پردازنده همواره توجه زیادی به آن می کنند لیتوگرافی می باشد. لیتوگرافی در واقع فناوری ساختی است که موجب می شود قطعات CPU بر روی سیلیکون جای بگیرند. هرچقدر تراکم جایگیری ترانزیستور ها بر روی پردازنده بیشتر باشد، با پردازنده مدرن تری طرف هستیم. از این رو کمپانی ها سعی می کنند هر ساله لیتوگرافی سی پی یو ها را کوچکتر کنند. تراکم بیشتر اجزاء سی پی یو موجب می شود فضای بیشتری برای هسته ها، ترانزیستورها و دیگر اجرای کاربردی وجود داشته باشد و پردازنده عملکرد روان تری را ارائه دهد.

  • برای مشاهده عملکرد و سطح درگیری CPU، باید «Task Manager» را در سیستم عامل ویندوز باز کنید.
  • در مقاله اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتر می توانید درباره سایر قطعات بیش تر بخوانید.
  • در حال حاضر دو شرکت Intel و AMD بزرگ‌ترین شرکت‌های سازنده سی پی یو محسوب می‌شوند که انواع سی پی یو کامپیوتر و لپ تاپ را برای کاربری‌های مختلف تولید می‌کنند.
  • یکی از بهترین روش‌های تعیین نوع کاربری، انتخاب پردازنده بر اساس تعداد هسته‌های پردازشی است و می‌توانید پروسه خرید پردازنده را تا حدودی ساده‌تر کند.
  • چنانچه در زمان نصب قطعات روی فن سی پی یو فشار زیادی به آن وارد شود، پایه‌ها خم شده و در مواردی به شکستگی منجر می‌شود.

تغییر مداوم ساعت موجب می‌شود تا بسیاری از قطعات، صرف نظر از اینکه آیا در آن لحظه استفاده می‌شوند یا خیر، دچار سوئیچ شوند. بسته به معماری پردازنده، این مرحله ممکن است حاوی یک عمل یا صفی از اعمال باشد. در طی هر عمل، قسمت‌های مختلف پردازنده به صورت الکتریکی به گونه‌ای متصل می‌شوند تا بتوانند تمام یا بخشی از عملیات مورد نظر را انجام دهند و سپس عمل، به‌طور معمول، در پاسخ به یک پالس ساعت کامل می‌شود. در بسیاری مواقع، نتایج حاصل، در داخل یک رجیستر داخلی پردازنده نوشته می‌شوند تا توسط دستورالعمل‌های بعدی به سرعت قابل دسترسی باشند.

Intel Core i5 2500

سی پی یوهای Tray بدون بسته بندی و جعبه به فروش می‌رسند وعموماً از قیمت پایین‌تری برخوردارند؛ اما ممکن است در هنگام جا به جایی دچار آسیب شوند. در مدل‌هایی که پردازنده به مادربورد لحیم شده است، امکان تعویض CPU به تنهایی وجود ندارد و در صورت خرابی باید تعمیر یا مادر برد تعویض شود. ولی در صورتیکه سی پی یو از نوع جدا شدنی یا سوکت خور باشد، می‌توانید آن را با قطعه جدید تعویض کنید. سی پی یو (CPU) کامپیوتر و لپ تاپ نیز مانند سایر قطعات، ممکن است با مشکلاتی مواجه شود، که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد. در پایان به شما آموزش می‌دهیم گفت که در صورت خرابی CPU چه اقداماتی را باید برای رفع مشکل انجام دهید. CPU مخفف عبارت انگلیسی (Central Processing Unit) به معنای واحد پردازش مرکزی است.

محصولات تیم کنکور کامپیوتر

مزیت این کار این است که پردازنده به‌طور چشمگیری ساده‌تر می‌شود؛ هم از نظر طراحی و هم از نظر تعداد اجزا. البته این مشکل نیز وجود دارد که تمام CPU باید منتظر کندترین عناصر خود باشد، حتی اگر بخش‌هایی از CPU بسیار سریع تر باشد. این محدودیت، به میزان زیادی به وسیلهٔ روش‌هایی که موازی سازی CPU را افزایش می‌دهند، جبران شده‌است.

انواع سی پی یو (CPU)

البته پردازنده‌ها در شرایط استاندارد به ندرت به گارانتی نیاز پیدا می‌کنند. از دیگر معایب پردازنده‌های نسل جدید می‌تواند قیمت بالاتر، ضرورت تهیه کولر جدید و تنوع پایین باشد. CPU مخفف Central Processing Unit به معنی واحد پردازنده مرکزی است؛ که در واقع مغز کامپیوتر است و صدور کلیه دستورات و انجام پردازش های لازم را به عهده دارد. این مدار دستور را به به یک سری سیگنال‌ تبدیل کرده و برای تحلیل به  سی‌پی‌یو فرستاده می‌شود.