دسته‌ها
اخبار

توافقنامه کشور سوم ایمن باید خاتمه یابد نه اینکه گسترش یابد


در 24 مارس 2023، به من،ت اولین سفر جو بایدن، رئیس جمهور کانادا به اتاوا، کانادا درها را به روی هزاران پناهجو بست. پس از دیدار در اتاوا با رئیس جمهور بایدن، نخست وزیر جاستین ترودو از گسترش توافقنامه کشور سوم ایمن کانادا و آمریکا (STCA) خبر داد.، عملاً تنها مسیر امن را برای ا،ر پناهجویان برای ورود به کانادا از ایالات متحده قطع کرد. اصلاحیه توافقنامه از نیمه شب همان شب اجرایی شد و با اعمال توافقنامه در کل مرز زمینی بین این دو، شکافی را در STCA مسدود کرد. کشورها (از جمله آبراه های داخلی) به ،، که ظرف 14 روز دستگیر شده اند.

STCA ایجاب می کند که پناهجویان در ایالات متحده و کانادا در اولین کشور از دو کشوری که به آنها می رسند، درخواست پناهندگی کنند. هر پناهجوی که از یک کشور به کشور دیگر عبور کند (به استثنای استثنائات خاص، از جمله افراد زیر سن قانونی و افرادی که دارای اقوام نزدیک در کشوری هستند که می خواهند وارد شوند) در مرز بازگردانده می شود. با این حال، تا 25 مارس، STCA فقط در مبادی ورودی رسمی اعمال می شد، و نه برای افرادی که در حال عبور نامنظم بین پست های رسمی گرفتار می شدند. به دلیل این «خلاف» برای ورودی های نامنظم، هزاران نفر از مردمی که به دنبال امنیت هستند از مرز بین پست های رسمی عبور کرده و درخواست پناهندگی در کانادا کرده اند. معروف ترین آنها “گذرگاه غیر رسمی مرزی” در جاده رو،ام بین نیویورک و کبک، حدود سه مایل از پست رسمی در St.-Bernard-de-Lacolle، کبک، و نیم ساعت رانندگی از Plattsburgh، نیویورک. پناهجویان پس از ورود به کانادا، از طریق جاده Roxham یا جاهای دیگر، می‌توانستند درخواست‌های خود را ارسال کرده و پرونده‌های خود را مورد بررسی قرار دهند (در نهایت). در حالی که در انتظار تصمیم هستند، پناهجویان در کانادا مجوز کار، مسکن و مراقبت های پزشکی دریافت می کنند.

از زمان اجرایی شدن STCA در سال 2004، افرادی که از آزار و شکنجه گریخته اند از مرز در جاده رو،ام و جاهای دیگر عبور کرده اند. در سال 2017 شروع به افزایش کرد پس از انتخاب دونالد ترامپ، و مرز بود تقریباً برای همه پناهجویان به دلیل محدودیت های COVID از مارس 2020 تا نوامبر 2021 بسته است.. در راستای الف تغییر منطقه ای در ال،ای مهاجرت در سراسر نیمکره غربی، این اعداد در سال های اخیر افزایش یافته است. در سال 2021، 4246 نفر از طریق جاده رو،ام وارد کانادا شدند. که در در سال 2022، این تعداد تقریباً به 40000 رسید و در ژانویه 2023 تقریبا 5000 عبور ،د.

با افزایش تعداد ورودی ها به کانادا، مخالفت هم همینطور. در یکی دو ماه گذشته، ،ت لیبرال آمد تحت فشار فزاینده برای «بستن جاده رو،ام» فشار به ویژه از جانب نخست وزیر ناسیونالیست کبک، فرانسوا لگو و رهبر اپوزیسیون محافظه کار، پیر پولیور.

این برای پناهجویان فاجعه بار خواهد بود، که بسیاری از آنها واجد شرایط پناهندگی در ایالات متحده نیستند، اما ممکن است در کانادا ادعایی داشته باشند. برای مثال، برخی ادعاهای مبتنی بر ،ت دارند که واجد شرایط نیستند زیرا ،ت به ،وان یک گروه اجتماعی خاص تحت (بیشتر) قو،ن مهاجرت ایالات متحده، اما آنها در کانادا واجد شرایط هستند. سایرین به دلیل مهلت یک ساله ثبت نام در ایالات متحده واجد شرایط نیستند. بسیاری از آنها در صورت بازگرداندن به ایالات متحده بازداشت خواهند شد

با بسته شدن مسیرهای امن تر، نتیجه اجتناب ناپذیر بیشتر پناهندگان مرده خواهد بود. پناهجوی، که نمی‌توانند آزادانه و ایمن از جاده رو،ام یا جاهای دیگر عبور کنند، چاره‌ای جز تلاش برای عبور از مکان‌های دورافتاده‌تر، مانند مرز سرد بین داکوتای شمالی و منیتوبا یا زمین های باتلاقی در امتداد مرز کبک

گسترش STCA نه تنها برای پناهجویان خطرناک است، بلکه علیه تاریخ اخیر کانادا در استقبال از پناهندگان نیز خطرناک است. در سال 2015، جاستین ترودو برای دفتر نخست وزیری کانادا کمپینی کرد و قول داد که 25000 پناهجو از سوریه را اسکان دهد. پس از انتخابش، او به این تعهد عمل کرد که معروف بود به پناهندگ، که به فرودگاه تورنتو می رسیدند. در ژانویه 2017، در واکنش به ممنوعیت مسلمانان توسط ترامپ، او توییت کردبرای ،، که از آزار و اذیت، ترور و جنگ می گریزند، کانادایی ها صرف نظر از ایمان شما از شما استقبال خواهند کرد. تنوع قدرت ما است #WelcomeToCa،a.”

در سال 2020، دادگاه فدرال کانادا باطل شد STCA اولیه، که اساساً دریافته است که این توافقنامه منشور حقوق و آزادی های کانادا را نقض می کند زیرا ایالات متحده نه کشوری امن برای پناهجویان متأسفانه این حکم صادر شد واژگون شد در تجدید نظر و است در حال حاضر در انتظار در دادگاه عالی کانادا اعضای آیلا می توانند از این دعوا حمایت کنند ارائه نمونه های مرتبط. اگر دادگاه عالی کانادا این قانون را لغو نکند، این معاهده گسترده هزاران پناهنده را مجبور به زیرزمینی خواهد کرد و بدون شک منجر به مرگ تعداد بیشتری از افرادی خواهد شد که از آزار و اذیت فرار می کنند.


منبع: https://thinkimmigration.org/blog/2023/04/06/the-safe-third-country-agreement-s،uld-be-ended-not-expanded/