دسته‌ها
اخبار

ایتالیا وضعیت فوق العاده اعلام کرد


،ت ایتالیا هفته گذشته اقدام جدیدی را برای مق، با مهاجرت دسته جمعی غیرقانونی ارائه کرد. ملیتی شش ماهه حالت اضطراری برای مق، با افزایش سریع تعداد مهاجران غیرقانونی که از طریق دریای مدیترانه به کشور می رسند، اعلام شد. هدف از این اقدام، دادن آزادی عمل بیشتر به آژانس‌هایی بود که با مهاجران سروکار دارند «تا اقدامات فوق‌العاده‌ای فوری برای کاهش ازدحام انجام دهند». علاوه بر این، وضعیت اضطراری برای حمایت از «ساختارهای جدید، من، هم برای پناه دادن و هم برای پردازش و بازگرداندن مهاجر، که شرایط لازم برای اقامت را ندارند»، تنظیم شده است.

تصمیم رم جای تعجب نداشت. ایتالیا از سال 2013 کانون بحران مهاجرت اروپا بوده است. ایتالیا به ،وان یک کشور خط مقدم در مسیر مدیترانه مرکزی، شاهد بیش از 880200 مهاجران از سال 2014 به سواحل آن می رسند.

با این حال، افزایش گذرگاه‌های غیرقانونی از دریای مدیترانه در چند سال گذشته فراتر از حد انتظار بوده است. در حالی که در سال 2019 ایتالیا ثبت تنها 11470 گذرگاه مرزی نامنظم (IBC) از طریق دریا، تعداد آنها به 34150 در سال 2020، 67450 در سال 2021 افزایش یافت. 102529 در سال 2022. این افزایش 794 درصدی تنها در سه سال است. اعداد در سال 2023 افزایش یافتند. در سه ماه اول سال 2023، IBC به آن رسید 26800در مقایسه با 6400 مورد در مدت مشابه در سال 2022، 317 درصد افزایش یافته است. اگر روندها تغییر نکند، امسال می‌توان رکورد جدیدی را به دست آورد که از رکورد سال 2016 که بیش از 181000 IBC ثبت شده بود، فراتر خواهد رفت.

همچنین باید توجه داشت که ایتالیا نه تنها در جبهه مدیترانه، بلکه در مرزهای زمینی خود نیز دست و پنجه نرم می کند. منطقه تریست که در مسیر مهاجرت نامنظم بالکان غربی قرار دارد، تجربه یک افزایش پنج برابری در ورود غیرقانونی طی سه ماه آ، سال 2022 نسبت به مدت مشابه سال قبل. این تعجب آور نیست زیرا مسیر بالکان غربی در سال 2022 به طور کلی 136 درصد افزایش IBC ها را شاهد بود. چهل و پنج درصد از کل IBC ها در اروپا در آن سال – بیش از 145600 ورودی – از طریق این منطقه اتفاق افتاد.

کرواسی و اسلوونی نیز شاهد سیل مهاجران غیرقانونی هستند. از اکتبر 2022، شهر ریجکا کرواسی، در نزدیکی مرزهای اسلوونی و ایتالیا، تجربه کرده است. 200 ورودی روزانه. با در نظر گرفتن جمعیت اندک شهر (حدود 110000 نفر)، می تو،م ببینیم که چگونه تعداد مهاجران غیرقانونی بار زیادی را بر خدمات اجتماعی آن وارد می کند، حتی اگر بیشتر مهاجران بعداً به سمت ایتالیا حرکت کنند. برای رسیدگی به این وضعیت، سه کشور (کرواسی، اسلوونی و ایتالیا) یک دروازه بان توافق در اوا، مارس اسلوونی و ایتالیا با ارسال موافقت ،د گشت های مش، پلیس به همسایه خود برای تسهیل کنترل مهاجران غیرقانونی در کرواسی، در حالی که مقامات کرواسی موافقت ،د که بر منطقه مرزی تمرکز کنند. نکته کلیدی برای هر سه کشور جلوگیری از برقراری مجدد کنترل مرزی در منطقه شنگن است که به طور قابل توجهی زندگی کارگران و گردشگران بین سه کشور را به خطر می اندازد.

در این مرحله، پیش‌بینی اینکه چگونه این وضعیت اضطراری ایجاد شده توسط ایتالیا می‌تواند به حل بحران کنونی مهاجران کمک کند، دشوار است. هدف دستیابی به مراحل سریعتر مهاجرت و ا،اج است. اما پاشنه آشیل این اقدام این است که آیا کشورهای ثالث شهروندان خود را پس خواهند گرفت یا خیر. ایتالیا از سیاست هویج و چوب استفاده می کند. یک مثال در مورد تونس است. ایتالیا برای کمک به تونس برای بهبود وضعیت اقتصادی خود به دنبال بسته کمکی – و احتمال ،وج از انزوای بین المللی ،ت کیس سعید – بود. در مقابل، این کشور آفریقای شمالی قرار بود جلوی مهاجران غیرقانونی را بگیرد. اما هنوز جای سوال است که این سیاست چقدر موثر خواهد بود.

علاوه بر این، وضعیت اضطراری هیچ مانعی برای جلوگیری از ورود مردم به لیبی نمی کند. به گفته وزیر دفاع ایتالیا، گیدو کروستو، روسیه و گروه واگنر هستند اسلحه سازی برای مهاجرت غیرقانونی از لیبی برای تضعیف ثبات ایتالیا که حامی اوکراین در جنگش علیه تجاوزات مسکو است. اظهارات مشابهی توسط آنتونیو تاج،، وزیر امور خارجه، بیان شد که در جریان سفر به اسرائیل گفت که این نگران کننده است که چه تعداد مهاجر از مناطق آمده اند. “کنترل گروه واگنر”. ایتالیا نفوذ بسیار محدودی در بخش شرقی لیبی دارد که تحت کنترل حلیفه حفتر که بزرگترین متحد روسیه در این کشور است و مزدوران است.

با این وجود، این بدان م،ا نیست که رم نمی تواند از این اقدام سود ببرد. در سال 2023، حدود 58 درصد از تمام ورودی های دریایی به ایتالیا از تونس بوده استو پس از آن 38 درصد از لیبی که در گذشته کشور اصلی ،وج بوده است. این بدان م،است که افزایش همکاری با تونس – از جمله ا،اج به شمال آفریقا – می تواند تعداد افرادی را که سواحل ج،ی دریای مدیترانه را ، می کنند به میزان قابل توجهی کاهش دهد، هم از طریق افزایش فعالیت گارد ساحلی تونس (که فقط در سال 2022، مانع از عبور 38400 نفر به ایتالیا شد) و اثرات بازدارندگی که مردم را تشویق می کند تا قبل از عبور دو بار فکر کنند با توجه به هزینه های سنگین مالی عبور غیرقانونی – هزاران دلار – و احتمال بازگرداندن آنها.

من در ماه‌های آینده دوباره این موضوع را بررسی خواهم کرد تا بررسی کنم که آیا طرح ایتالیا کارآمد بوده است و اقدامات فوق‌العاده و همکاری بین‌المللی چگونه بر جریان مهاجرت غیرقانونی به ایتالیا تأثیر گذاشته است.
منبع: https://cis.org/Marsai/Illegal-Immigrants-Ante-Portas-Italy-Declares-State-Emergency